środa, 19 marca 2014

Sposób na GPX-a

Jeśli nie mamy konta premium, ze strony geocaching.com, możemy pobrać tylko plik .loc zawierający tylko podstawowe dane o skrytce - jej nazwę, współrzędne, oraz poziom trudności zadania/terenu. Również użytkownicy premium chcący pobrać kilka skrytek na raz, wprost z wyniku wyszukiwania, są ograniczeni do tego typu pliku.
Problem w tym, że taki plik jest w praktyce zupełnie nieprzydatny - nie załadujemy go do odbiornika turystycznego, programy do geocachingu na androida też zbytnio sobie z nim nie radzą.
Owszem można go z pomocą zewnętrznego programu przetworzyć na gpx'a - ale wciąż zawierał on będzie wyłącznie informacje o położeniu skrytki.

Na szczęście, z pomocą przychodzi tu specjalny skrypt stworzony przez pewnego niemieckiego geocachera, umożliwiającym uzyskanie wprost z przeglądarki "kompletnego" pliku gpx tj. takiego, który zawierający wszystkie informacje o skrytce - w tym opis, wskazówkę, wpisy poprzednich znalazców.
Z jego dobrodziejstw skorzystają użytkownicy większości przeglądarek (poza Internet Explorerem, bo produkt Microsoftu, według tego co udało mi się wyszukać nie ma takiej możliwości, albo trzeba się bardziej nakombinować i instalować dodatkowe oprogramowanie na komputerze).

Na początek naszą przeglądarkę musimy "doposażyć" o rozszerzenie umożliwiające obsługę UserSrcipts

1) Opera - rozszerzenie Violent Monkey

2) Firefox - dodatek Greasemonkey

3) Chrome - Tampermonkey


Po tym jak nasza przeglądarka została już wzbogacona, trzeba zainstalować sam skrypt, o nazwie GC Tour

I już po chwili możemy się cieszyć możliwością uzyskania pliku gpx (większą swobodą ich generowania w przypadku użytkowników premium ). Uzyskany plik, możemy nie tylko zapisać na komputerze/w pamięci naszego urządzenia, ale również wysłać bezpośrednio do naszego GPS'a. GC Tour oferuje również inne funkcjonalności związane z planowaniem wycieczek - ale to już inna historia.
Sam często z niego korzystam, kiedy potrzebuję np. swoje skrytki, które mam do przeserwisowania (nie zawsze się pamięta dokładne miejsce ukrycia - zwłaszcza w lesie )

Skrypt ma swoje ograniczenia i przy dużej ilości skrytek do pobrania przeglądarka może się zawiesić, a i samo generowanie gpx'a trochę trwa.

Przy większej ilość skrytek możemy skorzystać z jednego z dwóch programów do tworzenia qpx'ów, oferujących zbliżoną funkcjonalność co systemowa usługa dla użytkowników premium, wbudowana w serwis geocaching.com

Pierwszy z nich pod nazwą PQLibre, to napisany w javie, prosty i intuicyjny w obsłudze programik. Jego zaletą jest to, że nie trzeba go instalować i można z niego korzystać nawet wtedy, gdy nie mamy możliwości uruchamiania "obcych" programów na komputerze, z którego korzystamy.
Nasze wyszukiwanie możemy zawięzić o szereg parametrów obejmujących nie tylko rozmiar i typ skrytki, ale również kombinację atrybutów i poziomu trudności zadania/terenu.

Bardziej rozbudowany i mniej intuicyjny jest program GeoTad - tu również możemy skorzystać z 16 różnych opcji wyszukiwania. GeoTad wymaga instalacji na komputerze, co jest pewnym minusem.


Mimo tych wszystkich "ułatwień", jeśli na serio zaangażowaliście się w zabawę w geocaching, warto wykupić sobie konto premium - ma ono swoje pewne zalety ;)

2 komentarze:

  1. Czytam i czytam, i dochodzę do wniosku, że pomimo prawie rocznej przygody z GC to jestem zupełnie zielona. Proszę o następne tematy
    osobisty team

    OdpowiedzUsuń
  2. Machnąłeś się w linku do GC Tour - zjadłeś ostatnią cyfrę, w związku z czym prowadzi do innego skryptu :) Prawidłowy adres to: http://userscripts.org/scripts/show/36273

    OdpowiedzUsuń