niedziela, 4 maja 2014

Masowe logowania...

Majowy długi weekend - wiele osób wykorzysta ten czas na zdobywanie dużej, naprawdę dużej ilości skrytek.

I tu pojawia się problem - bo nie sztuką jest znaleźć 100 i więcej skrytek w ciągu kilku dni (albo nawet jednego :D ), problem pojawia się gdy trzeba je zalogować w systemie. Jak to zrobić, by nie stracić całego dnia na tej czynności ?
W przypadku gdy korzystamy z nawigacji turystycznych, nasze "działania" na załadowanych do urządzenia skrytkach, zapisywane są w specjalnym pliku tekstowym - geocache_visits.txt. Podobny plik stworzyć może również aplikacja Locus - tylko trzeba pamiętać by tę opcję uruchomić. Zgromadzone w ten sposób dane wykorzystać możemy
w serwisie geocaching.com, aby utworzyć Field Notes / Notatki terenowe, które w przypadku mniejsze ilości skrytek, ułatwią nam logowanie.
A co zrobić gdy mamy naprawdę potężną ilość znalezień i musielibyśmy spędzić naprawdę długi czas przed komputerem ? Możemy zautomatyzować ten proces z pomocą programu GSAK- poniżej video z instrukcją jako to zrobić.



W przypadku gdy, nasze urządzenie do geocachingu nie tworzy takiego pliku albo program w naszym smartfonie, nie umożliwia masowego wysyłania logów, możemy skorzystać z programu (pod warunkiem, że mamy konto premium ) Globalcaching Application, który umożliwia ręczne dodanie kodu skrytki, którą chcemy zalogować, a w przypadku programu c:geo można dokonać importu skrytek, które zostały zalogowane w trybie offline.

W ostateczności (albo w pierwszej kolejności :p) możemy również sami stworzyć nasz własny plik geocache_visits. Wbrew pozorom nie jest to jakoś skomplikowane, bo każda linijka takiego pliku odpowiada jednej skrzynce, a i struktura takiego wpisu nie jest skomplikowana.

Przykładowo:

GC4MYRB,2014-03-01T13:22Z,Didn't find it,""
GC4XY29,2014-03-01T13:37Z,Found it,""
GC2PV51,2014-03-01T13:50Z,Found it,""
GC4J7AH,2014-03-01T16:39Z,Needs Maintenance,""


Wystarczy w exelu albo dowolnym arkuszu kalkulacyjnym zrobić

Wystarczy w dowolnym arkuszu kalkulacyjnym zrobić 7 kolumn:

Kolumna 1

gc kod

Kolumna 2

znak przecinka

Kolumna 3

data i czas znalezienia (format Rok-miesiąc-dzieńTgodzina:minutaZ )

Kolumna 4

znak przecinka

Kolumna 5

typ logu (Found it, Didn't find it, Needs Maintenance )

Kolumna 6

znak przecinka

Kolumna 7

dwa razy cudzysłów (między nimi możemy wstawić jakiś komentarz np. tekst naszego ogólnego wpisu dla całej serii keszy ).

Pierwszą kolumnę musimy ręcznie wypełnić, wpisując kody znalezionych skrytek, pozostałe możemy sobie powielić [ ew, rozdzielając uprzednio na znalezione i nieznalezione ]

Tak przygotowany arkusz kopiujemy do notatnika (ważne ! ), a następnie zapisujemy jako plik geocache_visits.txt
Teraz możemy zaimportować nasz plik do programu umożliwiającego masowe logowanie albo do funkcji Field Notes w serwise geocaching.com









1 komentarz: